JU Centar za kulturu i informisanje Srebrenik osnovana je 1980.godine, a trenutno radi na principu Odluke o osnivanju Općinskog vijeća Općine Srebrenik br. 264/94 od 29.08.1994. godine.
Sjedište JU je u Srebreniku, ul. Ivana Markovića – Irca broj1.
V.D. direktora ustanove je Mirza Ibrišimović.
U ovoj ustanovi trenutno radi ukupno 22 radnika i ista raspolaže sa prostorom Doma kulture sa ukupno 3200 m2 korisne površine i 1974 m2 uređenog parka.
Radni proces je organizovan po organizacionim cjelinama, i to:
- Organizaciona jedinica «Kino»
- Organizaciona jedinica «Radio stanica Srebrenik»
- Organizaciona jedinica «Biblioteka»
- Organizaciona jedinica «Ugostiteljstvo»
- Organizaciona jedinica «Eksploatacija objekta»
- Organizaciona jedinica «Služba zajedničkih poslova»
- Organizaciona jedinica «Marketinško- turistički poslovi».
Ova Ustanova je nosilac svih kulturnih dešavanja na području grada Srebrenik i do sada je organizovala velik broj kulturno umjetničkih sadržaja, kao što su: pozorišne predstave, promocije knjiga i časopisa, književne večeri, prikazivanje filmova, koncerti zabavne i narodne muzike, likovne izložbe, izdavanje časopisa «Biljeg Srebrnika», modne revije, nastup KUD-ova i sl.. Posebno mjesto u ukupnim aktivnostima zauzimaju manifestacije Dani povelje i Otvoreni grad umjetnosti Srebrenik (OGUS), kojima je u ovoj Ustanovi posvećena posebna pažnja. Manifestacija «Dani povelje», koja je otpočela zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca, posvećena je obilježavanju rođendana grada i već je dala prave rezultate.
Od 1977. godine kraj avgusta i početak septembra su rezervisani za najznačajniju kulturnu manifestaciju «Srebrenik otvoreni grad umjetnosti». U prvom planu manifestacije je likovna kolonija, koja svake godine okupi eminentne učesnike iz zemlje i inozemstva, a isti poklanjajući svoje radove povećavaju broj slika u fundusu OGUS-a. Osim likovne kolonije, zahvaljujući ovoj manifestaciji naši građani mogu prisustvovati i brojnim drugim kvalitetnim kulturno-umjetničkim sadržajima, koji ostaju dugo upamćeni i nakon završetka manifestacije.
Prostorije Ustanove i dalje su na raspolaganju KUD “Mehmed lbrahimović” te «Gradskom teatru Srebrenik», a povremeno i dr. društvima koja se bave različitim vidovima umjetnosti, gdje navedeni svakodnevno izvode svoje probe. Kulturna scena na području grada Srebrenik dodatno je obogaćena radom Umjetničke radionice i Gradskog teatra Srebrenik, a krajem 2005. održana je i obnoviteljska skupština BKZ Preporod – Općinski odbor Srebrenik. Vezano za Gradski teatar Srebrenik isti su počeli sa radom 05.11.1999. godine pod imenom Alternativni teatar, registrovani su kao pravno lice 2003. godine pod nazivom Alternativni teatar-Srebrenik a u 2010. godini promijenili su naziv teatra u Gradski teatar Srebrenik (GTS). U okviru GTS-a djeluje “Gradski Folklorni Ansambl-Srebrenik”.
Radio Srebrenik koji je osnovan 29.11.1972. g., je posebno bitan za poslovanje ove ustanove a što je vidljivo i kroz ostvarene prihode. Iz finansijskog izvještaja je vidljivo da se od ukupno ostvarenih prihoda blizu 90 % odnosi na tri stavke: prihod od grada Srebrenik, od zakupnine i Radio stanice, to jest prihod koji ne zavisi u velikoj mjeri od menadžmenta, dok se ostalo odnosi na prihode od kina, biblioteke, koncerata, ugostiteljskih usluga, pozorišta i dr., tako da bi se eventualnim poboljšanjem poslovanja i povećanjem prihoda po ovim stavkama, mogao i poboljšati položaj uposlenika ove Ustanove.
Više informacija o radu Radio Srebrenika i uopće navedene javne ustanove možete dobiti na zvaničnoj web starnici Radio Srebrenika: www.radiosrebrenik.ba
Obzirom da se u modernom i funkcionalnom objektu Doma kulture u Srebreniku, nalazi kino sala, prostorije Radio Srebrenika, biblioteka sa preko 20.000 knjiga, stalna izložbena galerija slika iz fundusa OGUS-a, moderna disko sala i lokalna televizija NTV Jata, on u potpunosti zadovoljava kulturne potrebe stanovništva grada i cijelog gradskog područja, iako postoji ideja da se trenutni sadržaji dodatno obogate sa zavičajnom zbirkom.
Kontakt telefon: 387 35/ 645-839